המלוכה הגרמנית לא מה שחשבתם….

קבלו את ליידי ד' של הגרמנים ופריץ הזקן, המלך ההומו עם סיפור אווטינג מהסרטים!

המלך פריץ

אל דאגה חברים, לא בהיסטוריה עסקינן אלא רכילות עסיסית על המלוכה הגרמנית (נכון יותר לכנות אותה המלוכה הפרוסית, כי זה עוד לפני שגרמניה הייתה מדינה)

האמת שכשזה מגיע לפלוטקעס בענייני מלוכה אין על ההיסטוריה הבריטית. אפילו שהמלוכה הבריטית הגיעה במקור מגרמניה- המלך ג'ורג' הראשון הוא מהאנובר שבסקסוניה התחתונה ואומרים שהוא לא דיבר מילה אנגלית! האנגלים תמיד מצליחים להתעלות על הגרמנים (חוץ מבליגות הלאומיות של כדורגל ובאוכל שאני פשוט לא יודעת לומר לכם מי יותר זוועתי). נראה לי שהיום הגרמנים מקבלים את זה בסוג של השלמה, אבל כנראה שהם היו צריכים שתי מלחמות עולם בשביל זה.

בכל אופן, נחשפתי למעללי המלוכה הפרוסית לראשונה במהלך סיור מודרך בברלין. המדריכה האמריקאית אמרה לקבוצה ישר ולעניין:" כעקרון, לכל המלכים הפרוסים קראו פרידריך או ווילהאם או פרידריך ווילהאם, זה מאוד מבלבל, אבל זה לא נורא כי הם לא היו מעניינים במיוחד, חוץ מפרידריך השני- המכונה גם פרידריך הגדול או פריץ הזקן".

פרידריך השני, שמעכשיו ברשותכם אקרא לו פריץ, בכלל לא תכנן להיות מלך גדול. בצעירותו הוא ניסה לברוח ממלכת פרוסיה לבריטניה יחד עם המאהב שלו שהיה קצין בצבא הפרוסי. כולנו יודעים שב-1730 לא היו מצעדי גאווה ואתרי הכרויות לגייז כמו "אטרף". הומוסקסואליות לא הייתה מקובלת, בטח לא בחברה פרוסית שסגדה למיליטריזם. בקיצור, פריץ והמאהב לא הצליחו לברוח. אבא שלו- המלך פרידריך ווילהאם הראשון, שהיה ידוע כאדם קשה תפס אותם,  והכריח את פריץ לצפות איך עורפים לאהובו את הראש. ואם זה לא מספיק  הוא גם סדר לפריץ שבור הלב  כלה. לזוג המלכותי אגב לא היו ילדים.

המדריכה האמריקאית טענה שפריץ גמל בליבו להרוס את האימפריה הפרוסית במלחמות, ולהוריד את הממלכה הפרוסית לטמיון כדי לנקום באבא שלו. אלא שהוא היה מנהיג צבאי בחסד ובמקום חורבן הוא רק הרחיב את גבולות הממלכה. כמו כן הוא הביא קדמה כלכלית ותרבותית לפרוסיה. הוא היה ידוע כפטרון של אומנים והוא עצמו היה נגן חליל מחונן.

גני Sanssoucci צילום מאת האנס באך

כשהמלך פריץ לא היה עסוק במלחמות הוא נהנה לבלות את זמנו בארמון האהוב עליו בפוטסדאדם המכונה Sanssoucci (בצרפתית: בלי דאגות), ארמון שבהחלט יכול להתחרות בוורסאי של הצרפתים. רוב הזמן המלכה בלתה בארמון בברלין (הגרמנים קוראים לארמון שלוס) וגם כשהיא כבר הגיעה לפוטסדאם פריץ דאג לבנות לה שלוסון נפרד משלה…כן חברים פוטסדאם זה קומפלקס ענק של שלוסים,הארמון נמצא שעה מברלין, ואני ממש ממליצה לכם לנסוע לשם אם אתם מגיעים לברלין .

 בביקור שלי  בשלוס בפוטסדאם שמעוצב רובו על פי סגנון הרוקוקו, הסתובבתי לי בין חדרי הארמון, הקשבתי בתשומת לב להיסטוריה של הארמון והביוגרפיה של המלך במדריך האודיו. לא היה שום אזכור לאווטינג הברוטאלי שאבא'לה פרידריך ווילהאם הראשון עשה לפריץ. מיד שלחתי את א' לדבר עם אחת מהעובדות במקום לברר איך הסיפור הכי מעניין של המלוכה הפרוסית הושמט. היא הנהנה בכתפייה ולא היה לה הרבה מה להגיד חוץ מזה שהייתה לו כזו טראומה מהפרשה שהוא חי את שארית חייו בפרישות מוחלטת. חבריו היחידים היו עדר הכלבים שלו, שהוא בחר אגב להיקבר לידם בגני פוטסדאם. 

אני לא מצאתי את ההסבר מספק, כי במדריך האודיו מספרים לא מעט על הביקורים בארמון של הסופר והפילוסוף הצרפתי המפורסם וולטייר. הוא אפילו התגורר בארמון תקופה, והיה חבר קרוב של פריץ, לבסוף זה נגמר בפיצוץ בין השניים וולטייר עזב לשוויץ(וולטר נאלץ לחיות בגלות בשל דעותיו על השלטון והכנסייה הקתולית בארצו) .  "שני גברים מטיילים בפארק עם עדר כלבים ומנהלים שיחות על פילוסופיה, כן, אתה באמת חושב שהוא התנזר כל החיים?" שאלתי את א' ותקעתי בו מבט ספקני. הוא התפקע מצחוק. אבל מתחקיר קצר שערכתי בנושא גיליתי שהחשדות שלי לא היו מבוססות- וולטייר ככל הנראה היה סטרייט, ולפי הציטוט המפורסם שלו:"לא מספיק לכבוש, עלייך לדעת איך לפתות" משמע שהוא גם הבין דבר או שניים על הליבידו הנשי.

אבל מספיק לקשקש על פריץ- בואו נדבר קצת על המלכה לואיזה שהיא למעשה הלידי די והאוויטה פרון של הגרמנים, אנחנו לא כל כך מכירים אותה כי בואו נודה, אנחנו לא ממש נוטים להתעניין בהיסטוריה הגרמנית פרה מלחמת העולם השנייה- גג הראשונה. זה בסדר, גם הגרמנים כבר לא זוכרים כבר  מה היה לפני.

לואיזה הייתה בת למשפחת אצולה שנשלחה יחד עם אחותה פרדריקה לבלרין ב-1793 כדי לבדוק את השידוך הפוטנציאלי שלה, נסיך יורש העצר פרידריך וויליהם השלישי (אמרתי לכם או לא אמרתי לכם שככה קוראים לכולם!?) שהיה במקרה גם בן דוד דור שני. בקיצור היה ביניהם קליק ממבט ראשון והשניים התחתנו, ו 4 שנים לאחר מכן הוא הפך למלך והיא למלכת פרוסיה. גם אחותה פרידריקה התחתנה עם האח של יורש העצר אבל הנישואים לא עלו יפה, למזלה הוא נפטר תוך כמה שנים והיא התחילה לנהל רומנים שעוררו הרבה סקנדלים בחצר בית המלוכה. לואיזה לעומת זאת הייתה אהודה במיוחד על העם ועל שאר בני האצולה… כולם דברו על יופייה, על טוב הלב שלה ועל הקסם האישי ששפע ממנה והכינוי שלה היה "מלכת הלבבות". כשהיא הגיעה לברלין היא סבלה מנפיחות בצוואר שהיא הסוותה על ידי צעיף מבד גאזה, כשהנפיחות עברה הצעיף כבר הפך לסמן ההיכר שלה ומושא לחיקוי בין כל נשות ברלין.

 

המלכה לואיזה, מאת ניקולאס לאוור, 1798

כשנפוליאון הכה את הפרוסים שוק על ירך במלחמה, ושיחות השלום לא עלו יפה, המלך הפרוסי ביקש מאשתו לואיזה להצטרף לשיחות בתקווה שרוח נשית חיננית תרכך את נפוליאון. היא לא הצליחה להשיג דבר בפגישה המפורסמת הזו, בה נפוליאון כנה אותה "האויבת היפה שלי". 

1ציור מאת אליזבת וויגרה- לברון 1801, צילום מאת יורג אנדרס

זמן קצר לאחר מכן מצבה הבריאותי התדרדר והיא נפטרה בגיל 34 מדלקת ריאות. רואים? ממש כמו לידי די- גם אייקון אופנה והן מתו כמעט באותו הגיל. למה אני מספרת לכם את כל זה? כי בימים אלו יש תערוכה בשלוס (ארמון) שרלוטנבורג לציון 200 שנה למותה. תוכלו לראות אוסף מקסים של פורטרטים ופסלים שנעשו בדמותה של המלכה. מדהים עד כמה היא נראית שונה בכל תמונה ותמונה. אומרים אגב שבמציאות הפנים שלה היו הרבה פחות סימטריים מאיך שציירו אותה. התערוכה פתוחה עד ה-30 למאי.

La Poupée, Die Puppe, 1936 – 38 /Hans Bellmer

 

ואם אתם כבר בשלוס, הרשו לי להמליץ על מוזיאון שממש לא כדאי להחמיץ שנמצא ממול לשלוס: Sammlung Scharf-Gerstenberg. בימים אלו מוצגת שם תערוכת אומנות בנושא הקרוב לליבי: סקס…. התערוכה נקראת "Double Sexus" , אוסף של עבודות מדהימות של שני אומנים, האחת צרפתייה בשם לואיז בורג'ואה, היא בת 98 ועדיין מפסלת פאלוסי ענק, והשני הוא אומן גרמני האנס בלמר. השניים אומנם מעולם לא נפגשו אבל יש איזו סינרגיה מדהימה בין היצירות שלהם החוקרות את הגוף הנשי והגברי.להאנס בלמר כפי שתראו בתמונה יש פטיש לבובות…הוא התאהב באחיינת הצעירה שלו בגיל שלא היה ניתן לממש את האהבה שלו, אז הוא מצא מוצא יצירתי לפדופיליה שלו ולצורך בגילוי עריות.  הוא התחיל לצייר ולפסל ולצלם בובות מעוותת. באתי בשביל הסקס אבל נשארתי בשביל האוסף הקבוע והמרשים של המוזיאון עם מעל 200 ציורים אומנות סוריאליסטית( דאלי, מאגריט, מקס ארנסט, הנס בלמר ופול קליי  ועוד).  התערוכה עד אמצע אוגוסט.

לינק לתערוכה: http://www.doublesexus.org

להתראות במוצ"ש הבא, ובינתיים Tschuss כמו שאומרים הגרמים.

 

 

3תגובות ל‘המלוכה הגרמנית לא מה שחשבתם….

  1. תומר (גשר אל הנוער) מאי 15, 2010 / 8:32 am

    שקלת הסבה מקצועית למדריכת תיירות ???!!! אני אישית מעדיף אותך את יודעת איפה…..שוב תודות על הכל, כולם חזרו אליי….

  2. רחל-לאה התופרת מאי 19, 2010 / 10:47 am

    הצרפתיה היא מחשובי הפסלים החיים כיום, בצעי חיפוש על Louise Bourgeois.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s